YouTube video silme ve YouTube video kaldırma işleminin birbirinden farklı olduğundan bahsetmiştik. Tabi ki bunlardan önce bir YouTube hesabımızın olması ve YouTube’dan video silme işlemi için de elbette halihazırda bir videonuzun olması gerekir. YouTube hesabımızı açarak, adımlarımızı gelin birlikte inceleyelim.

YouTube video kaldırma hangi videolara uygulanabilir?

Bildiğimiz gibi YouTube, günlük hayatımızın her anında kullandığımız, binlerce insanın farklı içerikler üretip paylaştığı bir video paylaşım platformu. Saatler içerisinde bir video milyonlarca izlenme sayılarına ulaşabilirken, herkesin olumsuz yönde eleştirdiği bir video haline de gelebiliyor.

Peki silinmesini istediğiniz video sizin mi yoksa başkasının mı?

Eğer kendi paylaştığınız bir içerik ise kanalınızdan videonuzu silebilirsiniz. Fakat başka bir kullanıcının hesabındaki videoyu direkt olarak silemezsiniz. Sadece şikayet edebilirsiniz. Ardından da yayın politikaları ihlali sonucu bu video YouTube tarafından kaldırılabilir.

YouTube video kaldırma işlemi özel hayatın ihlali, müstehcen içerikler, spam, hakaret, cinsellik ve çoğu zamanda telif hakkı sebepleri nedeni ile YouTube’dan silinir. Eğer bir video bu sebeplerden dolayı size rahatsızlık veriyor ise, hangi topluluk kurallarını bozduğunu düşünüyorsanız bunu belirterek YouTube video kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sağ altta bulunan, hakkında bölümünden “Bildir” (Bayrak işaretli) kısma tıkladıktan sonra, açılan sayfadaki toplumu olumsuz etkileyen şikayetlerden birini seçerek bildirebilirsiniz. Aslında YouTube video silme işlemi bu kadar basit bir işlem.

Not: 24 Saat içerisinde şikayet ettiğiniz bir içeriğin, 1-7 gün içerisinde kaldırılması beklenir. Unutmamalıyız ki yukarıdaki sebeplerden herhangi bir ihlale rastlanılmadığına karar verilirse video silinmeyecektir.

YouTube kanalından video silme işleminden önce dikkat edilmesi gerekenler

Eğer yüklediğimiz bir video YouTube yayın politikalarına aykırı ise, bu sefer video silme işlemi sizin kanalınızda paylaşılan içeriğe uygulanabilir. Örneğin telif hakkı olan bir şarkı, görsel materyal ya da diğer bir şey barındırıyor ise, YouTube video kaldırma işlemi bu kez size uygulanabilir.

Bunun yanı sıra eğer kendi kanalınızdan beğenmediğiniz ya da artık paylaşmaktan utandığınız bir videoyu silmeye karar verdiyseniz, dikkatli olmakta fayda var.

Çünkü YouTube kanalından video silme işlemini yaptıktan sonra, videolarınızı geri getirmeniz mümkün değildir. Bu sebeple iyi düşünmenizde fayda var. Şayet YouTube’dan video silme işlemi yapıp videonuzu saklamak istiyorsanız, o zaman videonuzu yedeklemeniz ya da indirmeniz gerekmektedir. Videolarınızı tarayıcınızdan mp4 formatında indirebilirsiniz.

youtube video silme anlatımı

YouTube video silme nasıl yapılır?

Şimdi ise kendi yüklemiş olduğumuz bir videoyu YouTube’dan video silme başlığı altında detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. İki farklı yoldan YouTube video silme işlemini gerçekleştirebiliriz. Akıllı telefonumuzu veya bilgisayarımızı kullanabiliriz. Akıllı telefonumuzun iOS  ya da Android tabanlı olması bir fark teşkil etmez ve her ikisi için de aynı yöntemleri kullanabiliriz.

Bilgisayarda YouTube’dan video silme

Öncelikle YouTube video silme işlemini bilgisayar kullanarak nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

YouTube yazıp giriş yaptıktan sonra, sağ köşedeki profil resmine tıklıyor ve hemen ardından kanalınız kısmına basıyoruz.

Daha sonra “Kanalı Özelleştir” butonuna basıp yeni sayfaya geçiş yapıyoruz.

Açılan sayfada yeniden profil resmine tıkladıktan sonra altta çıkan “İçerik Stüdyosu” butonuna tıklıyoruz.

Videolar kısmından bütün YouTube video silme işlemi yapmak istediğiniz videolarınıza eriştiniz. Bu işlemin sonrasında tamamen sil diyerek videonuzu ya da videolarınızı silebilirsiniz.

Telefondan YouTube’da video silme

Telefondan YouTube’da video silme işlemi için YouTube uygulamamızı açıyoruz.

Ardından sağ alttaki “Kitaplık” bölümüne giriyoruz.

Videolarım kısmına girerek hangi videomuzu silmek istiyorsak seçiyoruz.

Yaptığımız son işlem ile birlikte telefondan YouTube video silme işlemini de tamamlamış oluyoruz.

Yazımızda YouTube video silme ve YouTube video kaldırma işlemi arasındaki farkları ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini görmüş olduk. YouTube’dan video silme yaparken gerek telefondan gerekse bilgisayardan hangi yolları izlememiz gerektiğine de değindik.

Bu tür video silme veya kaldırma olaylarından önce, internet üzerinde pişman olacağınız bir içeriği paylaşmaktan uzak durmanız ve bu konuda biraz olsun düşünmeniz sizin için faydalı bir davranış olacaktır.