Bursa ve Denizli’de elektrikli araçlar üreten bir şirket, elektrikli fayton modeli ile karşımıza çıktı. Şirketin faytonunu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Park pistinde test etti. Aracın gayet kullanışlı olduğunu söyleyen Varank, yaptığı açıklamalarda hayvanlara eziyet edilmemesi açısından bu elektrikli araçların kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Varank açıklamalarında yerli üretim vurgusu da yaptı.

Turizm bölgelerinde hayvanların çektiği eziyetle gündeme gelen atlı faytonların yerine elektrikli faytonların kullanılmasını önemsiyoruz.

Bu alanda farkındalık oluşturmak için, Türk girişimi #fayoto’nun geliştirdiği yerli elektrikli faytonu test ettik. pic.twitter.com/LI5Mo9Jahw

— Mustafa Varank (@varank) January 23, 2020

Yerli üreticilerin desteklenmesinin önemli olduğunu söyleyen Varank, yerli ürünlerin yabancı ürünlere tercih edilmesini istediklerini belirtti. Bu aşamada yerli ürünlere uygulanan fiyat avantajına da dikkat çekti.

Yerli üreticiler yüzde 15’lik fiyat avantajıyla destekleniyor. Bu hem üretilemeyen ürünlerin millileştirilmesi hem de Türkiye’de bir ölçek oluşturulması açısından oldukça önemli.