Vampyr

Vampir konusu her zaman video oyunlarda özel bir yerde olmuştur. Bu oyun yapılması biraz daha zor ve komplike olmasından dolayı vampirleri belki de bu yüzden video oyunlarda pek fazla göremiyoruz. Fakat bu söylentiyi Vampyr ile yıkan Dontnod Entertainment geliştiricileri, hiç de kötü olmayan bir oyunla karşımıza çıkmayı başardı. İlk başta duyurulduğunda oyunun Vampire: The Masquerade gibi olacağını tahmin eden oyuncular vardı ama oyun tamamen ortaya çıktığında yanılmış duruma düştüler. Genelde bir RYO oyunu olan Vampyr, oynanış sırasında size hem vampir olmanın zorluklarını yaşatırken, hem de hikayeye etki etmenize olanak sunmaktadır.

Vampyr İnceleme

1920’li tarihlerde geçen Vampyr’ın hikayesinde İspanyol Gribi yüzünden kırılmış bir Viktorya İngilteresi’nde Jonathan Reid adlı bir hekimi kontrol etmek üzereyiz. Kendi isteği dışında vampir olan Reid, masalda aile üyelerine yapılan acımasızlığın intikamını almak için, kendisini vampire dönüştüren kişinin peşine koşuyor. Her ne kadar baş hikayeyi bu şekilde özetlesek de, Vampyr senaryo tarafında aslında hiç de beklediğiniz anlarda oyuncuyu ters köşeye düşürebilmektedir. Bir anda Jonathan Reid’in aslında gerçek kimliğini ve neye dönüştürüldüğünü öğrendiğinizde, biraz şaşırdığınızı itiraf etmelisiniz. Senaryo kurgusu anlamında ana görevlerde kopukluklar olmuş olsa da, oyun devamlı olarak sizi daha sonraki görevin neler anlatacağı konusunda merakta bırakmaktadır. Bu durum da oyun sırasında hikayenin temposunu hiç düşürmemektedir.

Vampyr’ın bir diğer yan görevlerinin ise beklediğinizden daha başarılı bir şekilde karşınıza çıktığını söyleyebiliriz. Bir tarafta Dontnod Entertainment’ın Life is Strange’e yaptığı dokunuşları Vampyr’da da görebilmeniz mümkün olabiliyor. Geliştirici ekibinde kaliteli senaristler bulunduran Dontnod Entertainment, diğer görevlerin hepsinin üzerinde uğraşmışlardır. Her bir NPC’nin kendine ait bir hikayesi bulunurken, her an görevin kendi ilerleyişi bulunmaktadır. Mekanik anlamında daha fazla dedektiflik yaptığınız yan görevlerde oynanış mekanikleri birbirini tekrar ediyor fakat Vampyr’ın yaşayan gezegenine yan görevler sonucunda bir katkınız olduğunu görünce oyunu daha da çok fazla oynamak istiyorsunuz. Bu nedenden dolayı eğer yan görevleri düzgün bir şekilde yerine getirmezseniz, İngiltere’nin daha kötü bir yer aldığını anında oyun içinde görebiliyorsunuz. Oyunda attığınız her bir adımlar ve verdiğiniz her bir kararlar oyunun gezegenini bir anda değiştirebilmektedir.

Mekaniklere geçtiğinizde ise Vampyr’ın beklenileni karşıladığını söyleyebilmek mümkündür. Ancak oyunla alakalı herhangi bir bilginiz yok ise, bir aksiyon RYO’ya göre Withcer üç kalitesinde bir içerik ile karşılaşmayacağınızı belirtebiliriz. Dövüş mekanikleri Witcher üç’ün mekaniklerine benzetilmiş ama Jonathan Reid’in kullandığı dövüşleri, becerileri dolaylı yoldan etkileyebilmektedir. Görevler sonucunda kazandığınız tecrübeler bu puanı sayesinde aktif ve pasif olmak üzere yeni oluşan yetenekler açabiliyorsunuz. Bu yetenekler ise sadece dövüşlerde kullanılabilmektedir. Yani olay şu ki; oyunda çözülmeyi bekleyen herhangi bir bulmaca yoktur. Olanlar da çok kafa yorucu bulmacalar değildir.

Sürekli olarak boğucu ve karanlık bir havada geçen Vampyr’da baş karakteriniz vampir olduğundan hep geceleri dışarı çıkabiliyorsunuz. Bu karanlık konunun oyunun ilerleyen saatlerinde sizi biraz sıktığını itiraf edebilirsiniz. Ancak bunun da insandan insana göre değişeceğini belirtmekte fayda vardır. Aksine oyunlarda gotik bir hava seviyorsanız, Vampyr’ın temasına aşık olmuş bile olabilirsiniz Trafikler ise maalesef ki yeni oyunların standartlarından değildir. Animasyonların yavaşlığı, geliştiricilerin bu tarz bir oyun yapmak konusunda amatör yani yetersiz olduğunu göstermektedir. Oyunun çıplak gezegeni fazla küçük olduğundan keşfedeceğiniz yerler de dolaysal olarak küçük tutulmuş durumdadır. Oyunun ilk iki saati sonrasında, çıplak gezegen haritasını bir bakışta ezberleyebiliyorsunuz. Fakat çıplak gezegen içerisinde yerleştirilmiş NPC’lerin özenle hazırlandığının altını çizmeliyiz. Her bir NPC’nin kendi masalı bulunurken, oyuncuların farklı farklı karakteristik özellikleri oyuna özel bir renk katmış durumdadır. Vampyr’da yer alan tüm bu karakterlerin seslendirmeleri ve oyunun müzikleri ise kusursuz durumdadır. Oyunda bulunan beslenme sistemi ise tamamen oyuncunun kararına bırakılan bir söz konusudur. Yani aksini isterseniz yan karakterleri ısırmamak tamamen sizin elinizdedir. Fakat karakterlerden beslenmediğiniz zaman, Jonathan Reid’in gelişimi de yavaşlamaktadır. Bu nedenden dolayı oyunda yer alan detaylar üstünde çok daha fazla zaman geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Hikaye gereği ısırmak zorunda kaldığınız karakterler haricinde ısırarak öldürdüğünüz her karakter, oyunun gezegenine etki etmektedir.

Vampyr Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Olumlu:

  • Senorya Gidişatı
  • Müzik ve Seslendirme
  • Oyunda bulunan yan karakterlerin kendi kişiliğinin olması

Olumsuz:

  • Karakter gelişimleri yetersiz
  • Yan görevler dışında dünya oldukça boş