Geçtiğimiz yıllarda en büyük telefon satışları ABD‘de bulunuyordu. Ancak Çin birinciliği eline aldı ve satışları artırmayı başardı. ABD şimdi ikinci sıradan da düşüş gösterdi. Son zamanlarda telefon üreticilerinin dikkatini çeken ülkelerden olan Hindistan, telefon satışları listesinde ikinci sıraya yerleşti.

ABD‘nin yerini alan Hindistan, 2019 senesi içinde 158 milyon telefon satışına ev sahipliği yaptı. Telefon üreticilerinin üretimlerini Hindistan‘a çekmesi ve Hindistan‘da daha uygun fiyatlı modellerin satışa çıkması, dengeleri değiştirdi. Yine de Hindistan‘da en çok satın alınan telefonların Çin markaları olduğu belirlendi. Özellikle Xiaomi‘nin Hindistan pazarında büyük çalışmaları bulunuyor. Xiaomi hem kendi markası, hem de alt markaları Redmi, Pocophone ile büyük çalışamalar yapıyor.

İstatistiklere bakıldığında, Hindistan‘da satılan telefonların yüzde 72’sinin Çin markaları Xiaomi, Vivo, Realme ve Oppo olduğu belirlendi. Android cihazların yanı sıra, 2019’da iPhone satışları da ülkede artış gösterdi. Özellikle iPhone XR satışlarının büyük başarı sağladığı söyleniyor.

Bir diğer Android telefon üreticisi Samsung‘un Hindistan’daki satışları diğer markalara göre az kaldı.

Hindistan‘daki satışların artış yaşaması sürpriz değil. Çünkü yüksek nüfus ve ekonomik dengesi nedeniyle Hindistan, telefon üreticileri için yüksek potansiyel içeren bir pazar.

Daha önce de Apple, ABD Başkanı Donald Trump’ın isteği üzerine üretimini Çin’den Hindistan’a kaydırmıştı.