Twitter iki adımlı doğrulama ile güvenlik konusunda büyük bir adım attı. Önceden kullanıcıların bu güvenlik uygulaması için telefon numalarını kayıt etmeleri gerekiyordu fakat şirket telefon numarası olmadan da iki adımlı doğrulama yönteminin kullanılmasına izin veriyor.

Öncelikle iOS ve Android kullanıcılarının ayrılmaması için bu adımları herhangi bir tarayıcı uygulaması ile yapmanızı öneriyoruz.

Öncelikle profil kısmından “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan “Hesap” seçeneğine tıklıyoruz.

Burada karşımıza çıkan ekranda “Güvenlik” seçeneğine giriyoruz. Ekranda “İki faktörlü yetkilendirme” seçeneği çıkacak.

Buradan size en uygun iki adımlı doğrulama yöntemini seçebilirsiniz. Kısa mesaj seçeneği ile hesabınıza girmeniz gereken kodu telefonunuza gelecek kısa mesajda görebilirsiniz. Kimlik doğrulama uygulaması seçeneğiyle birlikte mobil uygulama kullanıyorsunuz kodunuz uygulama üzerinden iletilecektir.

Hesabınızı ele geçirmek isteyen birisi telefonunuza erişim sağlayabilirse iki faktörlü uygulama seçeneği de etkili olmayacaktır. Eğer hesabınızın hiçbir şekilde ele geçirilemez olmasını istiyorsanız “Kısa mesaj” seçeneğini seçtikten sonra telefon numaranızı hesabınızdan kaldırmanız gerekiyor. Telefon numaranızı hesabınızdan nasıl kaldıracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz.

En başta gösterdiğimiz gibi Ayarlar ve gizlilik seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencereden Hesap seçeneğini seçiyoruz. Burada önceden girdiyseniz telefon numaranız kayıtlı olarak görünecektir. Telefon numaranıza tıkladıktan sonra “Telefon numarasını sil” seçeneğine tıklarsanız telefonunuzun ele geçirilme durumunda bile hesabınız güvende kalacaktır.

Siz sosyal medya ve mail hesaplarınızda iki adımlı doğrulama seçeneğini kullanıyor musunuz? Hesaplarınız güvende tutmak için başka hangi yöntemleri uyguluyorsunuz?