Türkiye’nin öncü ve kuvvetli dijital kod dağıtıcısı Perdigital.com, Türkiye’de hangi illerde hangi oyunların oynandığını yaş gruplarına göre ortaya koydu. Rapora göre oyun tutkunlarının %85’i erkek, %15’i kadın oyunculardan oluşuyor. 2019 senesinde en fazla oynanan, kadın oyuncuların da en çok tercih ettiği oyunun, PUBG Mobile olduğu görülüyor. Onu Zula, Wolfteam ve League of Legends takip ediyor.   2019 senesinin favorisi PUBG Mobile oyununu en fazla oynayan ilk beş şehir İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa olurken; ilk 10’da Diyarbakır ve Konya’nın yer aldığı görülüyor. Oyuna ilgi gösteren kitlenin içinde 19 yaş grubunun ağırlığı göze çarpıyor.

Son 10 yılın en korkutucu 9 oyunu 2019123114464812985.jpg2019 Yılında Oyuncular Hangi Oyunları Oynadı?

En çok oynanan oyunlar sıralamasında PUBG Mobile’ı yakından takip eden Zula‘yı ise tercih edenlerin yarısı 18 yaş altı oyun severler. Oyunun tercih edildiği iller ise sırasıyla: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa.

Gaziantep’te Wolfteam

Türkiye genelinde en çok oynanan oyunlardan bir diğeri Wolfteam ise %62 oranında 20 yaş altı gençler tarafından tercih ediliyor. Wolfteam’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’nın ardından en çok Gaziantep’te oynandığı görülüyor. Bu şehirleri Bursa ve Diyarbakır takip ediyor.  

İzmir ve Bursa’da League of Legends

Türkiye’nin en kalabalık illerinden İzmir ve Bursa hemen hemen tüm oyunlarda ilk beşte yer alırken, yüzdesel anlamda en yüksek paya League of Legends oyununda sahipler. Türkiye’de e-spor dendiği zaman akla ilk gelen oyun olan LoL’ü tercih edenlerin %15’i Bursa ve İzmir’de ikamet ediyor.  

Metin2’de 20 yaş ve üstü dikkat çekiyor

Yılların eskitemediği Metin2 oyununu en çok tercih eden yaş grubu, 20 ve üstü oluyor. Oyuncularının %70’inden fazlası 20 yaş ve üzerinde olan oyunun en fazla oynandığı iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, ilk 10’da Kayseri ve Samsun da yer almakta.  

Rize, Steam oyunlarında öne çıkıyor

Steam platformunda yer alan oyunları ve oyun içi içerikleri satın almada kullanılan Steam Cüzdan Kodu’nu ise en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana kullanırken; Rize, Steam Cüzdan Kodu’na rağbet gösteren iller arasında sekizinci sırada yer almakta.