Challenger ne demek önce ona cevap verelim. Özel anlamda challenger düello meydan okumak manasına gelir. Tomb Raider oyunu için gizli bir bölmeyi bulmak buradaki bulmacayı çözmek (Puzzle)böylece ekstra haklar, materyaller ) para, eşya,hazine, silah mühimmat gibi) kazanmaktır. Bu ta Tomb Raider  1 den beri vardı. O zamanlar ismi secretti yani gizil bölme. Bu secret bulunur içindeki ödül alınırdı.

Bundan önceki Tomb Raider 2013 a survivor born (Reborn) oyununda da secret olarak karşımıza gelen bu olay Rise of the Tomb Raider da karşımız Challenger olarak çıktı.

Bu oyuna ayrı bir hava veriyor. Oyun ana konusunu çok ilgilendirmiyor ama bu görevi yapınca bir çok özellik kazanıyorsunuz usta oluyorsunuz.Ayrıca bu bulmacaları çözmek bir usta işi oluyor. Kafayı çalıştırıyor. Tomb raider sadece vurdu kırdı koşma zıplama değil bir bulmaca oyun olduğunu da gösteriyor.

Gerek rise gerekse TR2013 (Reborn) oyununu düz oynarsanız 7-8 saatte bitirmeniz mümkün. Bu yönden internette haksız olarak olumsuz eleştiri almıştır. Halbuki  ve TR 2013 oyunların da 8, Rise de 9 secret veya challenger var. Ayrıca Risede 2-3 kişi ek görev veriyor. Bu görevleri kabul edip etmemeniz tercihiniz kalmış Elbette usta oyuncular kabul edeceklerdir. Her bir görev 5-6 işlemi yapmanız gerektirecek şekilde artık oyunun uzunluğunu siz düşünün. Bir Call OF Duty den daha uzun olur.

Eski TR oyunlarında bulmacalar çok, çok zordu. Bir bulmacayı çözmem 2-3 günümü alırdı. İnternet ortamında bana bulmacalar hakkında soru çok sorulur hiç üşenmez bunlara cevap verirdim. Hatta çözülmüş bulmaca save dosyalarını gönderirdim. Sonunda her oyunun açıklamasını yazdım da sorular kesilir gibi oldu.

Gerek Rise de gerek TR 2013 te bulmacalar çok zor değil. Ama inanın challenger girişini bulmak daha zor.

Rise of the Tomb Raider - Challange Rehberi
Gelelim bu challenger de nelere dikkat edeceğiz, nasıl bulacağız.

1- Haritada challengerler kesik çizgili türbe şeklinde görülüyor. Haritanın sol tarafında kaç challenger olduğunu ve topladığınız materyalleri görebilirsiniz.

2- Haritaya girip challengeri işaretlerseniz ve Lokal targeti seçerseniz oyunda q ya basınca (Bendeki PC de q yaptım) challenger mavi olarak gideceğiniz yönü kesik çizgili türbe şeklide görülüyor. Bunu takip etmelisiniz.

3- Bir challengere yaklaştığınız zaman “Opisyonal challange tomb nearby” yazısı çıkar. Yani yakında challenger var demektir. Daha sonra “Eexpolare enterence”

Girişi araştırın yazsızı çıkar. Artık girişi arayıp bulmalı ve içeri girmelisiniz.

4- Bir çok challengere girebilmeniz için bazı kabiliyetinizin olması lazım. Mesela halat atana ok ve yay. Alev atan yay, bomba atan silah, su altında uzun süre kalma kabiliyeti gibi. Bu nedenle oyunun ilk başlarında challengere giremezsiniz. Bir çok challengerin kapısını açmak için halat lazımdır. Etraftan materyalleri  toplamalısınız, sandıkları açmalısınız ve kamp ateşinde kabiliyetinizi artırmasınız. Her silahı güncelemelisiniz. İlk oynayışta challengerin yerini tespit edersiniz daha sonra kabiliyetiniz artınca, güncel silahlara kavuşunca buraya Fast Travelel (Hızlı seyahat, ışınlanma) ile gelirsiniz.

4- Challenger den sonra ilk kampa gidip istirahat edin oyun burada save yapıyor.

5- Challenger sonunda size ödül olarak bazı şeyler verecektir. Bunları kabiliyetinizi artırmada kullanın. Kabiliyet artırma ve silah güncellemeleri kampta yapabilirsiniz. Güncellenmesi gereken şeyler biraz daha beyaz ve parlak görülüyor. Bunları tıklamalısınız. Burada ayrıca elbisenizi değiştirebilirsiniz.

Amacım sizi challengerlere ısıtmak ve oynatmak. Yoksa herkes 7-8 saatte oyunu bitirir. Bu marifet değil. Oyunu bitiren birine sorun “kaç challenger çözdün” diye apışıp kalacaktır. Challenger mutlaka kendi başınıza çözmeye çalışın. Takılırsanız buraya bakabilirsiniz. Evet şimdi buyurun challengerlere

Rise of the Tomb Raider - Challange Rehberi

Geothermal Valley (4 Challenge)

1- Geothermal Valley Catacomb of Sacred Waters Challenger Tomb

Geothermal Valley haritasına bakın haritanın en alt sağındaki kampa ışınlanın.

Kamptan ayrılınca hemen solunuzda uzanmış bir kütük göreceksiniz. Bu kütük üzerinden ilerleyin ve karşıya atlayın. Bu açıklıkta Sacred Waters Challenge

girişini bulacaksınız. Merdivenlerden çıkın. İlerleyin bataklığı gelin baba ile karşıdaki halat düzeneğine ok atarak bir birine bağlayın ve asılarak karşı tarafa geçin.

Kurukafaların oradan aşağı inin ve kamp ateşinin oraya gelin.

Dönen çarklı babanın yanında durun ve sandala ok atıp sandalın gelmesini bekleyin. Gelince de sandala atlayın. Sandaldayken ipi kesin ve karşıdaki dönen çarklı babaya ok atıp sandalı bağlayın. Sandaldan ortadaki adacığa çıkın. Acele etmezseniz akıntıya kapılırsınız. Yapın arkasında şelalenin arkasında gizili bir ikinci sandal daha var. Bu sandala halatlı ok atın ve çekin. Sandal yanınızdan geçerken içine atlayın hemen karşıdaki halatlı babaya halatlı ok atın ve kayığı sabitleyin ve çarkı döndürün. Kayın karşı duvara yanaşırken zıplayın ve duvardaki platforma atlayın. Geç kalırsanız sandal akıntıya kapılıp sizi şelaleden aşağı atarak ölümünüze neden olur. Yapının içine girin. Malzemeleri toplayıp İlerde Anatomical Knowledgei alın. Böylece

Sağdaki platforma çıkın ve duvarı kırın aralıktan geçip kampın olduğu yere gelin. Catacomb of Sacred Waters Challenger Tomb’u bitirdiniz.