2009 yılında Alex Mercer ile alt üst olmuş New York şehrinde Incredible Hulk misali, sahip olduğumuz inanılmaz güçlerle birlikte bizi öldürmeye çalışan askerlerle mücadele etmiştik. Bir de insanları mutasyona uğratıp saldırgan birer yaratık haline getiren virüs salgını şehirde kol gezmekteydi, ancak oyuna dair şu anda anımsadığım yalnızca tanklara oyuncak muamelesi yapan, helikopterleri paramparça eden Alex Mercer. Siz de ilk oyundan bu kadar şey hatırlıyorsanız, gönül rahatlığıyla ikinci oyunu oynamaya başlayabilirsiniz, zira iki oyun arasındaki tek bağlantı ilk oyundaki karakterimiz olan Alex Mercer ve kendisiyle bu yapımda tatlı acı bir ilişki içerisindeyiz. Bu arada iki oyun arasında köprü oluşturması için altı serilik bir çizgi roman da yayınlandı. Bu çizgi romanı okursanız özellikle Alex’i oyun anında daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Prototype 2 ilk duyurulduğu zaman oyunda başka bir karakteri yöneteceğimiz de açıklanmıştı. Bu sefer parmaklarımızın ucunda eski bir asker olan James Heller var. Kendisi cesur, agresif ve biraz da… nasıl ifade etsem, düşünme yeteneği gelişmemiş biri. Bu son çıkarımı, oyunun en başında çıktığı askeri bir görevde Alex Mercer ile karşılaştığında elinde bir ‘rambo bıçağı’ ile onu öldürmeye çalışmasına dayanarak yaptım, tabii bu mücadelesi sırasında da Alex’ten şifayı kapıyor ve ardından en az Alex kadar dehşet bir James kontrolümüze geçiyor. Gerçi oyunun başlarında, henüz hiçbir gücü yokken James’in de pek bir ilgi çekici yanı yok, ancak yapımcılar sağolsun, çok hızlı güçlenen bir karakter ile karşı karşıyayız ve siz de tabii yalnızca senaryo görevlerini gerçekleştirmek yerine, ek görevlerde de takılırsanız, oyunun ortalarına doğru tek sıçrayışta kaldırımdan binaların tepesine ulaşabilir, şehri bir ucundan diğer ucuna kadar olmasa da, hatırı sayılır bir şekilde havada süzülerek arşınlayabilirsiniz. Peki süper James için ne yapmanız gerekiyor?

Aslında sorunun cevabı oldukça basit, olabildiğince deneyim puanı toplamak. Ayrıca senaryo görevleri dışında, şehrin çeşitli yerlerinde bulunan ‘Black Box’ adı verilen ses kayıtlarını toplayın ve Blacknet görevlerini tamamlayın. Bunlar size hem deneyim puanı kazandırıyor, hem de ‘mutation’ adı verilen upgrade seçenekleriyle karakterinizi geliştirmenizi sağlıyor. Oyunda beş farklı mutation türü var. Offensive saldırı; Defensive savunma yönünden James’i geliştirirken; Locomotion zıplama, koşma gibi fiziksel özelliklerini; Predator, örneğin birini özümsediğinizde %25 daha fazla can kazanma gibi James’in avcı yönüyle ilgili özelliklerini; Power Specialist ise oyun boyunca elde ettiğiniz Wolverine pençelerinden tutun da, deprem etkisi yarattığınız balyoz benzeri kollarınıza kadar bütün silahlarınızı geliştiriyor. Hepsi bu mu?