Astronot Aldrin, Ay’a tarihi inişin sembolü haline dönüşen ve komplo teorilerini de beraberinde getiren fotoğrafı çevreleyen büyük bir gerçeği ortaya koydu.

Express‘te yer alan habere göre Aldrin, 2016 yılında Manchester Üniversitesi’nden Profesör Brian Cox ile yaptığı röportajında ABD bayrağını diken kişinin aslında kendisi olduğunu itiraf etti.

Buzz Aldrin, fotoğrafı çeken kişinin Neil Armstrong olduğunu belirtti. Böylece bayrağı Armstrong’un diktiğine yönelik genel kanı ortadan kalkmış oldu.

Ay inişleri gerçekten oldu mu?

Röportajda söz konusu tarihi fotoğrafı hatırlatan Aldrin, Armstrong’dan “mükemmel bir fotoğrafçı” diye bahsetti ve ekledi: “Ay’da yürüyordum. Armstrong ‘hey, dur’ dedi. Ben de ona baktım ve anında fotoğrafımı çekti.”

Buzz Aldrin ayrıca, söz konusu fotoğrafta hareket halinde olduğunun net bir şekilde görüldüğünü de belirtti. “İnsanlar bana bunu soruyor çünkü çok iyi sahnelendi” diye konuştu.

Profesör Cox ise Ay’a inilmediği yönündeki iddialara değindi. “Ay inişleri oldu” diyen Cox, aksini iddia etmenin Amerika’nın hiç keşfedilmediğini söylemek anlamına geldiğini kaydetti.

1969 yılında Ay yüzeyine ilk ayak basan Neil Armstrong’un hafızalara kazınan sözleriyle bitirelim: Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.

Ay tozundan oksijen üretilecek!

Ay araştırmalara konu olmaya devam ediyor. Mars’a insanlı yolculuklarda üs olarak kullanılması gündemde olan Ay’da nefes aldırmak için bilim insanları ay tozundan oksijen üretmeye için çalışıyor.