Bu yıl beşinci yaşını dolduran Windows 10 için Microsoft kutlama amaçlı bir yazı yayımladı. Yayımlanan yazı ile birlikte en iyi Windows 10 özellikleri açıklandı. İşe yarar birçok özellik olsa da, içlerinden beş tanesi sizler seçtik. Bu özelliklerin öncelik sırası kullanıcıya göre değişebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Gelişmiş görev yöneticisi

Windows ile birlikte en gelişmiş özelliklerden birisi de görev yöneticisi. Bilgisayarınız üzerindeki donanımların anlık performanslarını görebilir, hangi uygulamanın ne kadar donanım kullandığına bakabilirsiniz. Diskler üzerindeki işlemler ve internet kullanımı da dahil olmak üzere birçok bilgiye anlık olarak erişebilirsiniz. Kaynak izleyicisi özelliği ile birlikte, uygulamaların seçtiğiniz donanımı ne kadar kullandığına da bakabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma ve Paint 3D

Telefonlarla kıyaslandığı zaman, bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak çok daha zordu. Windows ile birlikte ekran görüntüsü almak ve bu görüntüyü düzenlemek de oldukça kolay hale geldi. Eskiden PrtSc tuşuna bastıktan sonra Paint üzerine yapıştırma tekniği ile ekran görüntüsü alınabiliyordu. Ancak Windows 10 ile birlikte Windows tuşu + Shift + S kombinasyonu ile birlikte istediğiniz boyutta ekran görüntüsü alıp düzenleyebilirsiniz.

Odaklanma yardımı ve bildirimler

Windows 10 ile birlikte kullanıcıların en beğendiği özelliklerden birisi odaklanma yardımı. Bu özellik, Windows 10 ilk çıktığında kullanıma sunulmamıştı. Bildirim panelinin gelişmesi ile birlikte daha sonra kullanıma sunulan özellik, bilgisayar üzerinde çalışırken veya oyun oynarken gelen bildirimlerin rahatsız etmesini engelliyor. Bildirimler panele gelse de, herhangi bir pencere ile açılıp rahatsız etmiyor.

Xbox Game Bar 

Xbox Game Bar, özellikle oyuncular için işe yarar bir özellik. Oyun içerisinde video kaydı ve ekran görüntüsü almaya yaran bu özellik, aynı zamanda donanımları anlık takip etmeye yarıyor. Spotify eklentisi ile birlikte anlık müzik kontrolü de yapabilirsiniz. Tek tuşla kaydettiğiniz ekran görüntüleri ve videoları da paylaşabilirsiniz. Xbox Game Bar özelliğini açmak için Windows tuşu ve G tuşlarına aynı anda basmanız yeterli olacaktır.

Karanlık tema ve gece ışığı

Karanlık tema özelliği, Windows 10 ilk çıktığında kullanıma sunulmamıştı. Özellikle gece bilgisayar başında vakit geçiren kullanıcılar için yararlı olan karanlık tema, gözün yorulmasını büyük oranda etkiliyor. Karanlık temadan çok daha önce gelen gece ışığı seçeneği ise, ekrandaki mavi ışığı azaltarak gözün yorulmasını engelliyor.

Sizin en çok sevdiğiniz Windows 10 özellikleri hangileri?