Lexus’u üreten Toyota’nın tasarım stüdyosu, Document Journal dergisi için Ay’da kullanılabilecek 7 adet konsept tasarıma imza attı. Tasarımlar, adeta bilim kurgu filmlerini andırıyor. Lexus, Ay aracı tasarımları paylaşımında Zero Gravity adlı özel bir motosiklete yer verdi. Lexus Ay aracı tasarımları oldukça heyecan verici.

Motosikletin tekerlekleri yok. Araç, manyetik levitasyon ile (bir nesnenin manyetik alanlar dışında desteksiz olarak havada kaldığı yöntem) ayakları yerden kesiyor. Bu arada tasarımlar, Lexus’un henüz geliştirme aşamasında olduğu LF-30 elektrikli konseptinin gelecek nesil EV tasarımını yansıtıyor.

Diğer konseptler de birbirinden oldukça ilginç olsa gerek. Zira, Ay’da seyahat edenler manzaranın keyfini çıkarsın diye Cosmos‘ta oldukça fazla cam kullanılmış. Bouncing Moon Roller ise geniş bir arazide herhangi bir açıyla hem zıplıyor hem de yuvarlanabiliyor.

Lunar Cruiser, Ay’ın engebeli arazilerinde yumuşak sürüş sağlarken, Moon Racer eğlence amacıyla tasarlandı. Son olarak Lexus Lunar Mission, insanları Dünya’dan Ay’a taşıyacak.

Tabii ki, bunların hepsi sadece konsept. Gerçek Ay araçları çok daha az heyecan verici görünebilir. Yine de bu gibi araçları Ay yüzeyinin etrafında uçarken görebilmek, hatta içindeyken uçmak ne de güzel olur.