iPhone kullanıyorsunuz, kişi listenizi bilgisayar üzerinden düzenlemek istiyorsunuz. Ya da telefondan sıkıldınız, bir Android işletim sistemli bir telefon almaya karar verdiniz. Bu gibi durumlar için iCloud hep yanınızda. iPhone rehber yedekleme yapmak için ilk olarak buraya tıklayarak iCloud hesabınıza gitmeniz gerekiyor: http://www.icloud.com/

iOS ve iCloud’un en büyük artısı, sürekli olarak kişi listesinin senkronize olması. iPhone üzerine kayıt ettiğiniz kişiler, otomatik olarak iCloud’a aktarılarak aynı hesabı kullandığınız diğer iOS cihazlarına da aktarılır. Bunun en büyük avantajı, rehber kayıtlarınız için SIM aktarımını zorunlu kılmaması.

iPhone rehber yedekleme için iCloud kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptığınızda sizi aşağıdaki gibi bir görüntü karşılayacak.

Apple’ın kendi bulut hizmeti iCloud, internet üzerinden de erişilebiliyor olmasıyla fazlasıyla işlevsel bir platform. iPhone kişi kayıtlarını bilgisayara kaydetme işini, bu site üzerinden yapacağız.

Buradan Kişiler ikonunu tıklayın.

İşte karşınızda tüm iPhone kişi listeniz. Buradan kişilerinizi istediğiniz gibi, standart bilgisayar klavyesi üzerinden düzenleyebilirsiniz. Bu, numara kaydı için büyük bir avantaj.

Sol altta yer alan çark şeklindeki ayar tuşunu tıklayıp, Tümünü Seç seçeneğini tercih edin. Tüm kayıtlarınızı seçtikten sonra, yine aynı ayar tuşunun üzerinden vCard’ı Dışa Aktar seçeneğini tıklayın.

Gördüğünüz gibi kişi listeniz bilgisayarınıza indi. Bunu bilgisayarınızın silinmeyecek bir noktasına kayıt edin, saklayın, muhafaza edin. Ayrıca bu kişi listesi formatının evrensel olduğunu, neredeyse tüm akıllı cihazlarda ve bilgisayarlardaki programlarda kullanabildiğinizi de belirtmeden geçmeyelim.

Tüm bu aşamalardan sonra bilgisayara gerek olmadan, ‘iPhone da rehber yedekleme yapmak için yeterli olur mu?’ sorusu akıllara gelebilir. Aslında bunun cevabı evet. iPhone da rehber yedeklemek için yeterli. Bunun için yapmanız gereken telefonunuzun Ayarlar kısmından adınızın yazdığı kutucuğa tıklamak ve sonrasında iCloud sekmesine dokunmak.

Sonrasında karşınıza çıkan ekran yapmanız gereken iCloud Yedekleme kısmına dokunmak. Son olarak, Şimdi Yedekle dediğinizde, gerekli işlem yapılmış olacaktır. İşlem tamamlanana kadar Wi-Fi bağlantınızın kopmaması gerektiğini unutmayın.

iPhone rehber geri yükleme

Rehberi yedekledikten sonra önemli bir diğer nokta da iPhone rehber geri yükleme. Bu aşamada da nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini bilmek gerekiyor. Aslında iPhone rehber geri yükleme de rehber yedekleme ile benzer yönlendirmelere sahip.

Gerektiğinde kişi listesini geri yüklemek için yapmanız gereken tek şey, bilgisayarınızdan iCloud’a giriş yapıp, Kişiler > Ayar Çarkı yönlendirmesini takip etmek. Tabii bu kez seçiminizi vCard’ı İçe Aktar‘dan yana kullanmanız gerekiyor.

iPhone 11 modelleri ve teknik özellikleri sızdırıldı

Apple’ın iPhone 11 modelleri 10 Eylül tarihinde resmi olarak tanıtılacak. ShiftDelete.Net olarak yerinde takip edeceğimiz etkinlik öncesinde, iPhone 11 özellikleri ile karşınızdayız.