Jeff Bezos’un WhatsApp mesajlarının hacklendiği ve telefonundan bir süredir dışarıya veri akışı olduğu iddia edildi. Akabinde, bu saldırının Suudi Prens Salman tarafından yapıldığı öne sürüldü. Suudi tarafından ise kısa süre içerisinde bu söylem yalanlandı ve olay ‘saçmalık’ olarak nitelendirildi.

Bu olaylar henüz tazeliğini korurken, Facebook İletişim Başkanı Nick Clegg bir konuşma yaptı. Clegg, WhatsApp’tan bir mesaj gönderildiğinde hiçbir saldırı olamayacağını çünkü bu mesajların uçtan uca şifrelendiğini söyledi. Bu yüzden de hiç kimsenin saldırıya uğramasının söz konusu olmadığını vurguladı.

“We’re as sure as you can be that the technology of end-to-end encryption cannot be hacked into” – Facebook’s @nick_clegg says he’s “very, very confident” that Jeff Bezos wasn’t hacked via Whatsapp #r4Today | @MishalHusain | https://t.co/NHsmYG4H4W pic.twitter.com/E4Cf4h1Viu

— BBC Radio 4 Today (@BBCr4today) January 24, 2020

Ancak siber güvenlik araştırmacıları, WhatsApp’ın yazılımındaki güvenlik kusurlarının daha önce de keşfedildiğini belirtiyor. Hatta 2019 yılında keşfedilen bir açıkla; kötü amaçlı bir kişinin, alıcı cevap vermese bile, sesli bir çağrı başlatarak başkasının cihazına uzaktan gözetim yazılımı yükleyebildiğini söylediler.

Nick Clegg’in konuşmasında dikkat çeken bir nokta daha vardı. Facebook yetkilisi, kötü amaçlı bir mesajın, yalnızca açıldığında canlandığını belirtti. Clegg’in bu açıklaması, WhatsApp güvenliği aşılamaz demeciyle ters düşmesinden dolayı kafa karışıklığına da yol açıyor.