Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından olan Apple patent davaları nedeniyle sürekli gündem oluyor. Şimdi de WiLan‘a ait kablosuz bağlantı patentlerini izin almadan kullandığı belirlenen firma, 85 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Kanadalı patent firması olan WiLan‘a ait olan patentlerin, akıllı telefonlarda bağlantı için kullanıldığı bildirildi.

Apple da diğer telefon üreticileri gibi cihazlarının bağlantı kurması için yöntemler geliştiriyor. Telefon üreticileri bu bağlantı tiplerini kendi geliştirdiği gibi başka firmalardan da tedarik edebiliyor. Bu noktada kendisi geliştirmeden izinsiz kullanım yapan Apple, WiLan tarafından açılan davayla tazminat ödemeye mahkum edildi.

Davaya konu olan patentin, “indirme işlemi esnasında telefonun kullanabilir olmasına” ait olduğu bildirildi. Daha önce bu konuda dava açılmış ve Apple 145 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ancak Apple kararı temyize götürmüştü.

Temyizde de Apple‘ın patentleri izinsiz kullandığı kabul edildi. Ancak talep edilen miktarın fazla olduğu ve yeniden hesaplanması gerektiği yönünde karar verildi. Bunun ardından WiLan, Apple‘ın satışlarını baz alarak yeni bir tazminat talebini mahkemeye sundu.

Apple karar için yeterli delil olmadığını savunsa da jüri, Apple aleyhine kararını verdi. WiLan tarafından talep edilen 85 milyon dolarlık tazminat talebi haklı bulundu ve karar kesinleşti.