Mobil pazardaki gücünü kaybetmek istemeyen Intel, yeni işlemcilerini beklenenden daha erken sunabilir. Mart veya Nisan ayında tanıtılması beklenen işlemciler, tanıtımdan birkaç hafta sonra yeni dizüstü bilgisayarlardaki yerlerini alacak. Birçok söylenti dolaşsa da, yeni işlemcilerin 10 nm olacağına kesin gözle bakılıyor. Eğer Intel 14 nm üretim ile AMD’nin 7 nm işlemcilerinin karşısına çıkarsa, 2020 yılı şirketin mobil pazarı için kötü geçebilir.

Geçen günlerde Ryzen 4800H ve Intel Core i7-10750H işlemcilerinin performanslarının karşılaştırıldığı haberini sizler için sunmuştuk. AMD’nin Ryzen 4800H işlemcisi, Intel Core i7 işlemciden çok daha yüksek işlemci puanı almıştı. Hatta 4800H, Intel’in masaüstü işlemcisi i7-9700K‘dan az bir farkla öne geçmişti. Intel ise dahili grafik birimlerinde, AMD’nin Vega grafik birimlerinden daha iyi skor almıştı.

Intel Core i9-10980HK özellikleri ile şaşırtacak

Masaüstü işlemci pazarında kay kaybı yaşayan Intel, mobil alanda elini güçlendirmek istiyor. Piyasayı kaybetmek istemeye şirket, Intel Core i9-10980HK özellikleri ile şaşırtmayı hedefliyor.

AMD ve Intel işlemcilerin, mobil pazarda nasıl bir rekabete yol açacağı henüz bilinmiyor. AMD işlemciler kağıt üzerinde üstün olsa da, uygulama ve oyunların birçoğu Intel işlemcilere uyumlu şekilde yapılıyor.

Son olarak yeni nesil Intel işlemciler ile birlikte, WiFi 6 ve Bluetooth 5 gibi birçok yenilikçi bağlantı teknolojisi kullanılacak.